Gatunki kaw świata

Kawa to napój sporządzany z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instantyzacji ziaren kawowca, zwykle podawana na gorąco. Pochodzi z Etiopii, w Europie pojawiła się około XVI wieku. Jedna z najpopularniejszych używek na świecie i główne źródło kofeiny.

Działa pobudzająco i orzeźwiająco, przyśpiesza przemianę materii i zwiększa sprawność myślenia. Rocznie produkuje się około 6,7 miliona ton kawy.

Na świecie występują 2 gatunki kawy:

  • kawa arabica
  • kawa robusta
Kawa Arabica (Coffea arabica) to najstarszy i najbardziej popularny gatunek kawy pochodzący z gór Jemenu oraz z Półwyspu Arabskiego (stąd nazwa tej odmiany). Znana jako „kawa górska” lub „kawa arabska”. Uważa się, że kawa Arabica jest lepsza w smaku, bardziej delikatna i ma ziarno lepszej jakości niż inne odmiany, jak np Robusta. Zawiera dużo mniej kofeiny niż inne odmiany kawy, dzięki temu zawdzięcza swój delikatniejszy smak.

 

Odmiana Arabica potrafi bowiem wyrosnąć do około 12 metrów wysokości. Oczywiście na plantacjach nie dopuszcza się do takiego wyrośnięcia krzewów, gdyż zbiory owoców kawowca byłyby dużo trudniejsze i bardziej niebezpieczne.

 

Kawa Arabica – uprawa

 

Kawa Arabica to bardzo wymagająca odmiana. Wymaga odpowiedniej porcji wilgoci, ale nie lubi nagłych opadów. Idealnie dla niej jest, kiedy opady są rozłożone równomiernie na cały rok. Są tez wymogi odnośnie temperatury – idealna dla odmiany Arabica temperatura to 20 °C, ale można ją hodować także w nieco niższych temperaturach. Krzewy na plantacjach mają wysokość około 5 m, ale często w okresie zbiorów są przycinane do 2 m.

 

Najsłynniejsze jej uprawy, to oczywiście Afryka równikowa, ponad połowa Ameryki Południowej, z najsłynniejszymi plantacjami w Brazylii. Dalej południowa część Indii oraz Cejlon, Jawa i Sumatra.
Plantacje kawy można także znaleźć nawet na Hawajach. W zależności o położenia plantacji różnie przebiegają zbiory kawy Arabica. Na wyspie Jawa drzewa rosną i owocują praktycznie przez cały rok, więc kawa arabica zbierana jest tam ciągle. Dla odmiany w Brazylii zbiory mają miejsce tylko w zimie, bowiem drzewa są bardziej sezonowe.

 

Jej udział w światowej produkcji kawy wynosi 70%.
Ziarno kawy Arabika jest podłużne i płaskie. Ma wyraźnie zaznaczony, lekko pochyły szew oraz zielonkawy kolor. Robusta (Coffea canephora)- drugi po Arabice najbardziej popularny gatunek kawy został odkryty dopiero w XIX wieku. Około 70% kawy hodowanej na świecie to odmiana Arabica. Z kolei 30% uprawy to robusta. Różni się bardzo mocno od kawy Arabiki smakiem oraz mocą. Kawa Robusta jest zdecydowanie mocniejsza – zawiera znacznie więcej kofeiny niż szlachetna arabica (arabica 0,8%-1,4% — robusta 1,7%-4,0%).

 

Smak jest bardzo mocny i wyrazisty, lekko ziemisty, pozostawia na języku mocno gorzki posmak. Jeśli chodzi o aromat, to kawa robusta zawiera go zdecydowanie mniej – tutaj kawa Arabica góruje zdecydowanie jako odmiana bardziej słodsza i aromatyczna.

 

Kawa Robusta – uprawa

 

Kawa ta jest znacznie łatwiejsza w uprawie. Kawa robusta dojrzewa trochę dłużej czyli około 10-11 miesięcy, ale ma znacznie mniejsze wymagania jeśli chodzi o jakość gleby i położenie plantacji.
Może być hodowana w miejscach o dużym nasłonecznieniu, na różnych wysokościach (najlepiej rośnie w przedziale 0-700m npm.). Ma też większą niż kawa Arabica wydajność plonów, gdyż z 1 hektara można uzyskać nawet do 4 ton owoców tej kawy. Ziarna tej kawy są bardziej owalne.

 

Najwięcej plantacji tej kawy znajduje się w zachodniej Afryce, Indiach, Brazylii i w Wietnamie. Właśnie w Wietnamie powstały pod koniec XIX wieku pierwsze duże plantacje tej kawy, założone przez francuskich plantatorów – w tamtych czasach Wietnam był francuską kolonią.

 

Udział Robusty w światowej produkcji kawy nie przekracza 30%.

 

Aby poznać pełną ofertę lub zrealizować spersonalizowane zamówienie, zapraszamy do kontaktu telefonicznie lub drogą mailową.
Telefon: 510-994-668
E-mail: office@rads.pl
Rads, ulica Floriańska 12
03-707, Warszawa